Padomi, kā nostiprināt iegūtās angļu valodas zināšanas

Sauciens "Kaut es šo visu varētu atcerēties arī pēc kursa beigām!" RBS Angļu valodas centrā izskan bieži. Tikpat bieži studenti lūdz padomu, kā nostiprināt iegūtās angļu valodas zināšanas un turpināt tās uzlabot arī ārpus nodarbībām. Zemāk lasāmi mūsu pasniedzēju ieteikumi, kas noderēs gan tiem, kas šobrīd aktīvi apgūst svešvalodu, gan tiem, kas valodas kursus izgājuši jau kādu laiku atpakaļ.


1. Lasi informācijas resursus angļu valodā

Ieteikums dzirdēts itin bieži, taču ne visiem to izdodas veiksmīgi izmantot. Kā izrādās, noslēpuma atslēga glabājas pareizā informācijas resursa izvēlē. Piemēram, nav vērts sevi mocīt ar sarežģītu tekstu lasīšanu, ja angļu valodas zināšanu līmenis pagaidām vēl nav tik augsts. Tā vietā izvēlies grāmatu, kuru atpūtas nolūkos lasītu arī dzimtajā valodā – detektīvu, biogrāfiju vai vēsturisku romānu. Ja oriģinālliteratūras lasīšana nepadodas, ir vērts padomāt par adaptēto. Grāmatu veikalos izvēles iespējas ir diezgan plašas. Starpcitu, tieši ar šādu mērķi RBS Angļu valodas centrs visiem saviem studentiem, kas iziet pilnu valodas līmeņa kursu, dāvina viņu valodas zināšanu līmenim atbilstošu grāmatu. Tāpat nevajadzētu aizmirst par interneta resursiem – ziņas, nozares jaunumi, ceļojumu apraksti, receptes, forumi. Galvenais, lai tēma ir saistoša un aktuāla.


2. Skaties TV vai klausies radio angļu valodā

Arī TV programmu, filmu un seriālu skatīšanās angļu valodā palīdz attīstīt svešvalodas zināšanas. Tas pat ir vieglāk, jo skaņai līdzi nāk vizuālais saturs, kas palīdz labāk uztvert pateiktā nozīmi un kontekstu. Savukārt radio pavisam noteikti attīstīs klausīšanās prasmes, turklāt, to var darīt pa ceļam uz darbu. Šim padomam ir vēl viena priekšrocība – regulāra informācijas saņemšana no pasaulē atzītiem medijiem kā BBC vai CNN bagātinās Tavu redzesloku.


3. Domā angļu valodā

Pa ceļam uz darbu valodas prasmes var attīstīt arī domājot angļu valodā. Atkarībā no Tavu zināšanu līmeņa, vari vienkārši domās aprakstīt to, ko redzi, vai arī pārdomāt sarežģītākus un abstraktus tematus. Pie tam, valoda lieliski atspoguļo domāšanas veidu un sociālās normas konkrētajā kultūrā. Piemēram, vārdam "assertive" nav tieša tulkojuma ne latviešu, ne krievu valodā, kas nozīmē, ka abās kultūrās šāds koncepts nav labi zināms un sastopams. Raksturojot cilvēku vai viņa uzvedību kā "assertive", noteikti paraudzīsies uz viņu no pavisam cita skatupunkta. Būsi pārsteigts, kā ideja, attieksme vai sarunas iznākums var mainīties atkarībā no valodas, kurā tobrīd domā vai runā.


4. Saņem regulāru "devu valodas"

E-pasts, sociālie mediji vai grāmatzīme interneta pārlūkā – iespēju ir daudz. Atrodi resursu, kas Tev regulāri nosūta īsu, bet vērtīgu padomu valodas zināšanu stiprināšanai. Šādi var lieliski apgūt idiomas jeb frazeoloģismus, sinonīmus, noderīgus izteicienus un valodas kultūras aspektus. Arī RBS Angļu valodas centrs šādus padomus regulāri publicē savā Facebook lapā.


5. Lasi skaļi

Ja ikdienā nav iespējams runāt angliski, mēģini atrast kādu brīvu brīdi, lai grāmatu, ziņu portālu, žurnālu vai ko citu lasītu skaļā balsī. Lai arī pirmajā mirklī, iespējams, izklausās nedaudz muļķīgi, šim vingrinājumam ir daudz priekšrocību. Tas palīdzēs attīstīt tos mutes muskuļus, ko neizmantojam runājot dzimtajā valodā, kā arī uzlabos izrunu un palīdzēs neaizmirst runāšanas prasmes. Lasi lēnām, domājot līdzi tikko izlasītajam. Padoms noderēs tikai pašiem centīgākajiem, tomēr, ja aktivitātei izdodas veltīt 15-20 minūtes ik dienu – lieliski!


6. Dodies ceļojumā uz angliski runājošu valsti

Neapšaubāmi, vislabākais veids kā nostiprināt valodas zināšanas, sevišķi valodas lietojuma kultūras kontekstu, ir uzturēties "angļu" vidē, kur angļu valoda sastopama ik uz stūra. Saprotam, ka šis padoms ir krietni grūtāk realizējams, tomēr, ja šāda iespēja rodas, izmanto to. Tā būs vērtīga pieredze un lielisks ieguldījums.


7. Apmeklē valoda kursus

Šobrīd, iespējams, nodomāji, ka šis padoms ir ievietots tikai reklāmas nolūkos. Tomēr tā nebūt nav. Lai kā mēs to nevēlētos, svešvalodas zināšanas ik pa laikam ir nepieciešams atsvaidzināt, sevišķi, ja nelietojam angļu valodu ikdienā. Kursi joprojām ir viens no efektīvākajiem veidiem valodas zināšanu līmeņa uzturēšanai, tomēr tas nebūt nenozīmē, ka vieni un tie paši kursi jāatkārto vairākas reizes – tos ir ieteicams pamainīt. Ja esi līdz šim apguvis vispārējo angļu valodu, to var papildināt ar biznesa angļu valodas kursiem, kursiem prezentēšanas prasmju attīstīšanai vai efektīvas komunikācijas kursiem.


Šos un vēl citus noderīgus padomus iegūto valodas zināšanu stiprināšanai nodarbību ietvaros piedāvā Rīgas Biznesa skolas Angļu valodas centrs (vairāk par to lasiet raksta pirmajā un otrajā daļā). Mēs zinām, cik svarīgi ir apgūt ne tikai valodas likumus, bet arī izveidot platformu valodas tālākai apguvei ārpus valodas kursiem.


Angļu valodas apguve RBS Angļu valodas centrā – tas ir gan aktuāli, gan interesanti!