Kurš ir labākais veids, kā mācīties valodu?

Bieži dzirdam: “Labākais veids, kā mācīties valodu – braukt vasarā uz Angliju (Franciju, Itāliju, Spāniju) un sarunāties ar vietējiem iedzīvotājiem. Vēl labāk, ja iekārtojaties darbā. Pats nejutīsiet, kā sāksiet runāt”.


Ak, ja vien tas būtu tik vienkārši! Atcerieties Elīzu Dūlitlu no Pigmaliona Bernarda Šova? Viņai, starp citu, angļu bija dzimtā valoda, taču diez vai Jūs gribētu runāt kā viņa. Un tas nav tikai izrunas jautājums: kā zināms, profesors Higinss mācīja viņai gan gramatiku, gan leksiku, kā arī uzvedības pamatprincipus. Nezinot valodu, uz interesantu sarunu un darbu nav ko cerēt, protams, liela iespējamība, ka runāsiet Jūs kā neaizmirstamā Elīza.


Starp citu, izskatās, ka tas, kas bija svarīgi 20.gadsimta sākumā, nav zaudējis savu aktualitāti arī simts gadus vēlāk. Pēdēja laikā Lielbritānijā aizvien populārākas kļūst retorikas un oratora mākslas stundas. Elīzas mērķis bija no parastas ielu puķu tirgotājas kļūt par pārdevēju ziedu veikalā. Šodien vadītāji, uzņēmēji un citi speciālisti cenšas atbrīvoties no reģionālajiem akcentiem un runāt gramatiski pareizi, ar tā saukto “standarta izrunu”, pieņemot, ka tas palīdzēs viņu karjeras izaugsmei un biznesam mūsdienu globalizētajā sabiedrībā.


Lai cik paradoksāli, daudzi uzskata, ka ārzemnieki ir labākā situācijā, salīdzinot ar vietējiem, jo “standarta izruna” ir tas, ko mēs dzirdām audio CD, taču gramatisko kļūdu ir mazāk mums. Protams, tas attiecas tikai uz tiem, kas ar to nodarbojas nopietni. Brīnumi, diemžēl, nenotiek, un trīs mēnešu laikā nav iespējams iemācīties valodu tā, lai varētu sarunāties par tēmām, kas Jums ir tuvas dzimtajā valodā. Turklāt, ļoti svarīgas ir gan apmācību programmas, gan izmantojamie materiāli, gan pasniedzēju kvalifikācija, kā arī tas, ka grupā ir cilvēki ar vienādu valodas zināšanu līmeni. Iegūstot labu pamatu, ir vērts aizbraukt vasarā uz Angliju (Franciju, Itāliju, Spāniju) un sarunāties ar vietējiem iedzīvotājiem. Var arī iekārtoties darbā vai praksē. Svarīgākais ir, lai Jūs varat būt pats, nevis Elīza Dūlitla.


Kur gan mācīties, kad piedāvājumu ir tik daudz? Ja iespējams, ir vērts vērsties tur, kur apmācībai piedāvā tikai Jūs interesējošo valodu, tas nozīmē – tikai šo valodu, nevis visas pasaules valodas. Bez tam, ja centrs darbojas pietiekami ilgi un ir ieguvis labu reputāciju, Jūs varat būt drošs, ka iegūsiet kvalitatīvu apmācību.